Pirtis be vandens procedūrų – ne pirtis. Pasikaitinai – po dušu: šiltu, drungnu, šaltu. Temperatūra pasikeičia ir prasideda kraujagyslių sistemos gimnastika. Toks nuostabus grūdinimasis veda link gyvenimo be gripo. Tačiau reikia prisiminti ir Hipokrato žodžius: „Nesugadink!”. Tai gali padaryti visi, kurie nėra pripratę, užsigrūdinę ir tekini bėga nerti į sniegą ar eketę. Ypač turi pasisaugoti tie, kurie turi širdies problemų. Visų pirma reiktų pabandyti palįsti po šiltu dušu ir po to tik po šaltesniu.
Labai smagu po karštos pirties nusiplauti visą prakaitą po dušu. Tačiau tokia paprasta procedūra gali virsti ne vien tik atsigaivinimu, bet ir fiziniais pratimais, kurie papildo pirties gydomąją galią.
Nukreipkite stiprią vandens srovę (geriausia padedant kitam tai daryti tiesiog laistymo žarnos pagalba) pirmiausia į kaklą, nugarą, po to į pečius, kojas ir pėdas. Tai juk puikus masažas. Po to nukreipkite srovę į pilvą. Sukite srovę pagal laikrodžio rodyklę. Pažaiskite su vandens temperatūra. Pirmiausia pasileiskite karštą, po to šaltesnį ir vėl karštesnį. Tokie temperatūrų pokyčiai pažadina kūno termoreguliacinius mechanizmus. Tai puiki priemonė pagerinti kraujotaką ir vaistas nuo peršalimo. Žinoma visa tai reikia daryti palaipsniui ir jūs užgrūdinsite organizmą.
Pirties naujokam dažnai užtenka atsivėsinti ir šiek tiek vėsiame priepirtyje. Grynas oras atgaivina, glosto odą. Kaip sakydavo senovės romėnai – kūno karštį geriausiai atšaldo gaivus oras.
Šiek tiek dažniau pabuvojus pirtyje šie įgūdžiai atsiranda ir žaidimas su karščiu ir šalčiu tampa malonus ir sveikas.
Šaltoji pirties procedūra turi būti trumpa ir į šaltą eketę nevertėtų šokti iš karto po pirmo įėjimo į pirtį. Paprastas būdas patikrinti ar jau laikas yra paliesti savo kelius ir jeigu jie jau karšti, tada jau galit eiti atšalti. Tačiau tai užtrunka net du ar tris užėjimus į pirtį. Kai esate tinkamai įkaitęs jūs nespėsite atšalti net jeigu lysite į ledinį vandenį. Tačiau į vandenį lįskite neskubėdami, nedarykite taip, kaip daro „ruoniai”. Po to vėl į pirtį 2-3 minutėm ir eikite pasėdėti į priepirtį (nepamirškite užsimesti pirties chalatą).
Jeigu vanduo nėra šaltas (15-16 laipsnių) galima šiek tiek ir paplaukioti. Tačiau taip pat niekur neskubėkite, juk jūsų širdis ir taip dirbo pirtyje!
Kai užsigrūdinsite ir jūsų kūnas galės priimti įvairias apkrovas, galite nerti į sniegą. Tačiau tokiai procedūrai irgi reikia pasiruošti. Kai sniego mažai ir jis yra suledėjęs, malonumo pasivolioti tikrai nepajusite, nes jis gana kietas, grubus ir galite sužaloti odą. Tinkamas tik šviežias sniegas. Iš anksto pasidarykite didesnę pusnį. Gerai įtrinkite visą kūną sniegu ir matysite kaip nuo kūno bėgs upeliai. O tada vėl į pirtį!
Taip. Sniego pusnis prie pirties yra Dievo dovana, tačiau kaip ir sakėme anksčiau visų pirma užgrūdinkite savo kūną. Pabandykite ir mažinkite temperatūrą, tol kol priprasite ir tik tada galėsite nerti į švelnią, baltą sniego pusnį…