Vantos ir pirtysTurbūt kiekvienoje kaimo sodyboje visais laikais žmonės, ypač tie kurie gyvena ant upės ar ežero kranto, ilgus žiemos vakarus praleisdavo pirtyje. O koks yra pagrindinis pirties įrankis? Taip, tai vanta, tikroji pirties karalienė. Trumpai aptarsime kokios jos būna ir iš ko gaminamos.

Beržinė vanta

Turbūt pati populiariausia iš visų vantų yra plačiai naudojama beržinė vanta. Kiekvieno pirtininko vasaros užduotis ir tuo pačiu tradicija yra prisirišti vantų žiemai, kad užtektų visam šaltajam sezonui. Jas rišdavo laikotarpiu nuo Sekminių iki Žolinių. Geriausios yra tos, kurias pjauna, kai beržo lapai būna subrendę.

Beržai tinka ne visi. Turbūt kiekvienas yra pastebėjęs, kad palaukėse ar vienišesni beržai būna su ilgom, nukarusiom kaip gluosnio šakom. Jie dar vadinami svyruokliais. Jų šakos būna ilgos, plonos, laksčios ir su daug lapų.

Beržo lapuose yra eterinio aliejaus, raugų, vitamino C, provitamino A. Neatsitiktinai žmonių, vieną du kartus per savaitę besiperiančių beržine vanta, oda elastinga, lygi ir gražios spalvos. Beržinė vanta padeda skaudant raumenims, ypač norint juos atpalaiduoti po fizinių pratimų. Gerai valo odą, greitina žaizdų, nubrozdinimų gijimą. Taip pat gerina nuotaiką, ramina. Jos praplečia mažuosius bronchus, todėl išsipėrus lengva kvėpuoti. Beržinė vanta ypač rekomenduojama ką tik metusiems rūkyti, taip pat sergantiems astma. Vantų nuoviras naudingas galvos odai: stiprina plaukus ir naikina pleiskanas.

Ąžuolinė vanta

Pats mylimiausias ir tvirčiausias medis visais laikais buvo laikomas ąžuolas. Jis dažnai buvo garbinamas ir buvo tikima, kad gyvenant prie ąžuolo niekada nepasensi. Ąžuolo vantos skleidžiamas aromatas ne tik gerina nuotaiką, bet ir yra priešuždegiminė priemonė. Liaudies medicina teigia, kad ąžuolinės vantos padeda sergant reumatu. Taip pat stabdo per didelį arterinį spaudimą. Todėl sportininkams ir linkusiems į hipertoniją rekomenduojama ši vanta. Ąžuolo vantas reikia rišti rugpjūtį.

Eukalipto vanta

Eukalipto vanta yra labiau egzotinė mūsų kraštuose, todėl ji naudojama retai. Tačiau ji gera tuo, kad jos lapuose yra 1-3 proc. eterinio aliejaus, kuris yra gydomasis. Kita vertus, jos trūkumas yra toks, kad šakos labai lanksčios, lapai ilgi, todėl sunku su ja vanotis, o ištrinti kūno beveik neįmanoma.
Geriausia eukalipto vanta, paruošta rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais. O gydomajam ekstraktui gaminti eukalipto lapai renkami lapkričio-gruodžio mėnesiais. Eukalipto užpilas ir aliejus pirtyje naudojamas kaip antiseptikas sergant gerklų, trachėjos, bronchų ligomis. Po pirties galima išsitrinti eukalipto aliejaus ir terpentino mišiniu (sergant neuralgija, raumenų uždegimu, taip pat gydant sutrenktus, išnarintus ar geliančius sąnarius).

Dilgėlių vanta

Dilgėlių? Tikrai? Taip, ir ji labai kvapni! Tik tinkamai ją paruoškite. Dilgėlių vanta rišama nedidelė, 5-7 šakelių. Dilgėles reikia pjauti ne sumedėjusias, o liaunas – tokias, kurios dar neturi dyglių. Prieš plakdamiesi, 2-4 min. palaikykite karštame, po to 3-4 min. šaltame vandenyje: išsipėrę galite ir išsitrinti. Kai kūnas ims „degti”, nusiprauskite po karštu dušu.

Ji ypač naudinga sergantiems reumatu ir tiems, kuriems dažnokai skauda juosmenį, laužo sąnarius. Nuolat periantis dilgėlių vanta, krenta kraujo spaudimas, atslūgsta nervinė įtampa. Tačiau jei norite stipriai „įkaitinti kūną”, smarkiai išsiperti, tokia vanta netiks. Ji iš karto „išskys”. Dilgėlių vanta nebūtina plaktis, ji dažnai naudojama kūnui įtrinti, arba keli jos daigai įdedami į beržinę ar ąžuolinę vantą.

Spygliuočių vanta

Ši vanta tikrai ne kiekvienam. Tie kurių oda labai švelni ir jautri, geriau nenaudokite. Šią vantą reikia bent 10 min. pamirkyti labai karštame vandenyje ir kai jinai suminkštės – galite pertis. Bet tai darykite tik ne pirmą kartą užėjus į garinę, nes galite sužaloti odą. Tad pirmiau gerai sušilkite ir pirmyn! O kol ją mirkysite pirtyje, galite užsimerkę išsivaizduoti kaip vaikštote po Dzūkijos pušynus. Beje, tokiai vantai tinka eglės, kedro, ypač kadagio šakelės.

Liepų vanta

Turbūt daug kas iš Jūsų prieš peršalimą kovoja su liepžiedžių arbatos puodeliu rankose. Tą patį efektą duoda ir liepinė vanta. Liepų vanta puikiai šalina galvos skausmą, mankština kepenis (t.y. varo šlapimą), skatina prakaitavimą (norintiems atsisakyti nepageidaujamo viršsvorio). Liepų vantos suteikia odai skaistumo ir grožio.

Jeigu jums atsibodo tradicinės vantos, jas galite susikurti savo įdedami į jas įvairesnių šakelių, tokių kaip klevo, uosio, lazdyno, jaunų vyšnių šakelių, 2-3 pelyno stiebus, serbento šakelę ir pan. Taip pat į vantą galima dėti įvairius vaistažolinius augalus: čiobrelius, ramunėles ir kt. Tad užsukite į kaimo sodybos pirtį ir eksperimentuokite!

Norite paklausti?